T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / FATİH - Çapa Fen Lisesi

Haberler

May

Bakanlığımızın Türkiye genelindeki fen liseleri ve merkezi sınavla öğrenci alan Anadolu liselerinde öğrenim gören öğrencilerin teknoloji, çevre, ekonomi, bilim, eğitim, kültür, tarih gibi çeşitli alanlarda bilinç ve becerilerini artırılmasını amaçlayan Liselerde Bilim Uygulamaları Projesi kapsamında İstanbul Kapanış Törenine katıldık.

Tören kapsamında Küresel İklim Değişikliği,Yenilenebilir Enerji ,Barış ve Güvenlik Panelleri gerçekleşti.

Mrt

İl Millî Eğitim Müdürümüz Murat Mücahit Yentür ve  İlçe Milli Eğitim Müdürümüz M.Fatih Çepni okulumuzda düzenlenen sahur programında pansiyonda kalan öğrencilerimiz ile bir araya geldiler.

Mrt

ÇANAKKALE ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ OKULUMUZDA YAPILAN TÖRENLE KUTLANDI

“Bugün burada aldığımız her bir nefes, o gün Çanakkale’de verilmiş olan son nefes sayesindedir.”

Aradan 109 yıl geçti. Anılar tüm tazeliğiyle hafızalarda. Kimi Hindu, kimi yamyam kimi bilmem ne bela 

Çoğu burada oluşunun cevabını bile bilmiyor. Biz ise vatanı kurtarmak, bu haksız işgale dur demek ve can vermek üzere buradayız. Anayı, babayı, yâri bir daha görmemecesine, kendi cenaze namazımızı kılarak çıkmışız bu yola.

Bomba sesleri mermi seslerine, barut kokuları dumanlara karışmış bu cephede. Ölüme koşarak giden kahramanların sesi göklerde çınlıyor, belki sevgiliye ulaşır diye. Türk tarihi büyük kahramanlıklarla doludur. Ancak Çanakkale Savaşı, gerçekten Türk Milleti’nin dönüm noktasıdır. Bu vatan toprağında, vatanın tamamı için verilmiş bir varlık yokluk savaşıdır. Bu cephe,

Kahramanlıkların en açık bir biçimde sergilendiği, 250.000 şehidin verildiği ve tapusunun, canla, kanla alındığı yerdir.

 Çanakkale Zaferinin 107. Yıl dönümü kutlamaları Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenimiz Serkan Sağlık, Tarih Öğretmenimiz Ayhan ÇETİN’nin katkılarıyla ve öğrencilerimizin gayretli çalışmalarıyla coşkulu bir şekilde kutlandı.

Ulu Önder Atatürk ile silah arkadaşları ve aziz şehitlerimiz için yapılan saygı duruşu ve istiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, müzik öğretmenimiz ve okulumuz çok sesli korosunun seslendirdi marşlarla, öğrencilerimizin günün anlamına ilişkin şiirler okuması, konuşmalar yapması, oratoryo ve koronun hazırladığı marşların sunulması ve toplu fotoğraf çekimi yapılmasının ardından sona erdi.

Programda emeği geçen  tüm öğretmen ve öğrencilerimizi bu başarılı çalışmalarından dolayı kutluyoruz.

Bizlerin, bu topraklarda özgürce, kardeşçe yaşaması için canlarını feda eden “Çanakkale geçilmez.” diyerek tarihe not düşen şehitlerimizi, aziz atalarımızı rahmetle anıyoruz.

Mrt

TÜBİTAK 2204-A Liseler Arası Araştırma Projeleri yarışmasının bölge finalinde "Zamanın Mührü: Sözlü Tarih Işığında 1960-1974 Olayları ve Kıbrıslı Türklerin Anlatıları" isimli projesiyle tarih alanında 1. olan öğrencimiz Halil İbrahim BULUT'u tebrik ediyoruz.

Mrt

Tübitak 2204A liseler arası araştirma projeleri yarışmasında bölge finalinde C-vorteks dikey eksenli rüzgar tirbünü projesiyle fizik alanında  birinci olan öğrencimiz Ahmet  Ceran'ı ve proje danışmanı Yavuz Çetinkaya'yı tebrik ediyoruz.

Mrt

Geleceğin bilim insanları bir yerden başlamalılar.

Şbt

On bir ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremin birinci yıl dönümünde, hayatlarını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle anıyoruz.

 

Milletimizin başı sağ olsun.

Ock

TÜBİTAK Bilim olimpiyatlarında  Biyoloji alanında Bronz Madalya kazanan 11.sınıf öğrencimiz Nazlı PEPE’yi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz. Danışman öğretmenimiz Selim SERDAR’a katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

Ock

2023 Yılı Astronomi ve Astrofizik 2. Aşama Sınavında Bronz Madalya kazanan 12.sınıf öğrencimiz Ahmet CERAN’ı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Ock

Çapa Fen Lisesi Değerler Kulübü olarak öğrenci, öğretmen ve velilerimizle ateşi söndürmeye koşan karıncalar misali zulüm altında mücadele veren Gazze’deki kardeşlerimiz yararına düzenlediğimiz okul kermesimizden bir hatıra…

Ara

Yeni bir çağda, yeni fikirlere ihtiyacımız var. Yeni fikirlere ihtiyacımız olduğu kadar, bu fikirleri hayata geçirecek girişimci gençlere de ihtiyacımız var.

Ara

Çapa Fen Lisesi ve Çanakkale Fen Lisesinin ortaklaşa düzenlediği bu sene üçüncüsünü yaptığımız ÖĞREN-UYGULA-EĞLEN-AKTAR adlı Fizik ve Matematik etkinliği 27-30 Kasım 2023 tarihinde Çapa Fen Lisesi Fizik Laboratuvarında yapılmıştır. Etkinlikte fizik deneyleri ve matematik uygulamaları çalışılmıştır. Projeye Çanakkale Fen Lisesinden 3 öğretmen, 9 öğrenci katılmıştır. Okulumuzdan ise 2 öğretmen, 8 öğrenci katılmıştır. Projenin uygulanmasında emeği geçen okulumuz Matematik Öğretmeni Özkay ÖZKAN’a, Fizik Öğretmeni Selim MELLEŞ’e, Çanakkale Fen Lisesi öğretmenleri Şenol ÖZÇELİK, Muhammed KAYA, Adnan ARI’ya teşekkür ederiz.

Ekm

179.Dönem öğrencilerimize rozetlerini takarak, 'Çapa Ailesine' hoş geldiniz dedik.

Eyl

Başta öğrencilerimiz olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Tem

Çapa 175

Adeta hayatın sıkıntıları üzerinden silindir gibi geçti. Geldiklerinin 3. Haftasında depremle karşılaştı. Kız yurdunun hasar görmesinden sonra bir anda 13 kız evladımız nakil almak zorunda kaldı. Eğitim öğretim hayatına başlamıştık ki Çapa'nın tarih kokan havasını solumaya izin vermeyecek gibi pandemi süreci başladı. Siyah camın arkasında geçen 1,5 yıl. Okullar açılacak mı sorusu gölgesinde eğitim öğretim hayati başladı. Bazen maskeli , bazen mesafeli şekilde başlayan eğitim süreci tam rayına oturdu derken ülkemizi derinden yaralayan 6 Şubat depremi oldu. Gerek pandemi gerekse depremler le dolu bir eğitim dönemi sonunda sınava girdi 175. Dönem öğrencilerimiz. Herşeye rağmen öğrencilerimizi en zor sınavlara hazırladık. Fakat pandemi sürecinde olduğu gibi deprem sürecinde de belirleyici konuların olduğu 2. Dönem konuları çıkartıldı. Bundan sadece biz değil bizimle aynı kulvarda olan okulların öğrencileri de olumsuz etkilendi. Sınavın belirleyici olma özelliği zayıfladı. Bütün bu olumsuzluklara rağmen başarı tablosunun oluşmasında emeği geçen başta öğrencilerimiz olmak üzere, velilerimizi, öğretmenlerimizi, idareci arkadaşlarımızı ve tüm Çapa ailesini tebrik ederiz.

ÇAPA FEN LİSESİ